english
Znajdź nas na facebook
O nas

Terapia IRAP®

Naturalna metoda leczenia zwyrodnień i bólu stawów! Od lat z sukcesem stosowana u ludzi!

IRAP to autologiczna, bezpieczna i skuteczna metoda leczenia zapaleń, zwyrodnień stawów w tym również kręgosłupa, potwierdzona wieloma badaniami. Terapia polega na użyciu ochronnych białek wytworzonych z własnej krwi pacjenta i podanych do miejsca zmienionego zapalnie. Dzięki tej metodzie utrzymuje się białko przeciwzapalne – antagonistę receptora interleukiny – 1 (IL-1Ra), które powstrzymuje postępujący proces zapalny poprzez blokowanie receptora dla IL-1 (głównej przyczyny pogłębiania się destrukcyjnego działania zapalnego w stawach i powstawania bólu). Na skutek niedopuszczenia Il-1 do receptora proces zapalny i postępujące niszczenie tkanek zostają spowolnione lub powstrzymane.

Terapia ta jest z dużym powodzeniem stosowana również u zwierząt; Od kilku miesięcy także w Polsce. Dostępna jest wyłącznie w referencyjnych placówkach. Zapraszamy!

Procedura terapeutyczna IRAP obejmuje:

  1. Kwalifikację do terapii:
    Wymagana jest wizyta kontrolna w celu zakwalifikowania pacjenta do terapii IRAP.
    Na tę wizytę zaleca się przynieść historię choroby zwierzęcia – świeże badania krwi, ew moczu, kardiologiczne, usg, rtg itp. Warto też nagrać poglądowy filmik przedstawiający pacjenta w ruchu - na spacerze lub podczas porannego wstawania.
    Przed rozpoczęciem terapii należy potwierdzić diagnozę choroby zwyrodnieniowej wykluczając inne choroby, które mogą dawać objawy bólu stawów. W czasie tej wizyty ustalony zostanie plan terapii i wszelkie instrukcje dotyczące dalszego postępowania wobec pacjenta.
  2. Pobranie krwi:
    Po zakwalifikowaniu pacjenta lekarz pobiera od zwierzęcia około 10- 20ml a czasami nawet 60ml pełnej krwi – zależnie od wielkości zwierzęcia, dolegliwości i planu terapii.
    Pobranie krwi odbywa się na ogół z żyły odpromieniowej (czyli z przedniej łapy), rzadziej z żyły jarzmowej (z szyi) do specjalnych strzykawek. Krew pobierana jest przy pomocy wenflonu lub motylka. Okolicę wkłucia przygotowujemy sterylnie tj; golimy sierść i odkażamy miejsce wkłucia. Samo pobranie krwi nie wymaga znieczulenia pacjenta i nie należy do czynności bolesnych (poza założeniem stazy, wkłuciem dożylnym i zabezpieczeniem okolicy wkłucia plastrem). Czas pobrania krwi trwa od kilku do kilkunastu minut zależnie od poziomu współpracy z pacjentem. Na wizytę należy jednak zarezerwować około 30minut.
  3. Przygotowanie surowicy:
    Konkretne dawki surowicy przychodnia przygotowuje we własnym zakresie. Krew jest inkubowana minimum 6 godzin (w wyjątkowych przypadkach nawet 24 godziny co zależne jest od ilości pobranej krwi). W czasie inkubacji, w specjalnych warunkach, dochodzi do podwyższenia stężenia, kluczowego dla terapii, antagonisty IL-1Ra. Krew jest odwirowywana; a surowica dzielona na gotowe do podania porcje. Od razu po otrzymaniu docelowej, czystej surowicy porcje zostają zamrożone w specjalnych, przygotowanych dla konkretnego pacjenta opakowaniach i w tej formie czekają na podanie.
  4. Podawanie leku:
    Surowica podawana jest w serii cotygodniowych zastrzyków. Liczba iniekcji; zwykle 3 – 6 zależy od ilości uzyskanej surowicy, wielkości stawu oraz ilości stawów poddawanych terapii.
    Wizyta ustalona jest na konkretną godzinę. Zwierzę musi być zdrowe i nie może być karmione od minimum 8 -12 godzin (może pić wodę). Najlepiej aby pies był po krótkim spacerze i załatwieniu potrzeb fizjologicznych.
    W gabinecie, pacjent, jest ponownie badany po czym przystępuje się do premedykacji / sedacji czyli wywołania stanu głębokiego uspokojenia w połączeniu z sennością. Na ogół w tym celu zakładany jest wenflon i bezpośrednio do żyły podaje się środki przeciwbólowe, usypiające i zwiotczające dzięki czemu pacjent nie odczuwa dalszych czynności.
    Zabieg trwa około 30-60 min – na ogół w tym czasie pacjent pozostaje pod opieką lekarza. Okolica punkcji jest przygotowywana tj; sierść jest wygalana, okolica jest myta i dezynfekowana.
    Konkretna próbka jest przygotowywana do podania. Lekarz podaje surowicę dostawowo lub w dotknięty zapalnie obszar.
    Zwierzę przez czas zabiegu otrzymuje kroplówkę i powoli czekamy aż w pełni się wybudzi. Cała procedura trwa około 1 – 1,5 godziny.
  5. Po inekcji:
    W dniu znieczulenia zwierzę nie może nic jeść (chyba, że lekarz zaleci inaczej).
    Przez kolejne dni należy ochraniać okolicę punkcji (wygoloną skórę) przed nadmiernym zainteresowaniem zwierzęcia – tj lizaniem, drapaniem. Zdarza się to bardzo rzadko bo nie ma tam rany ani zwierzę nie odczuwa w tym miejscu bólu ale czasem język jest zbyt ciekawy.
    Sama iniekcja nie jest bolesna. Bardzo rzadko zwierzę może odczuwać lekki dyskomfort związany z podniesieniem ciśnienia wewnątrz torebki stawowej co związane jest z objętością podanej surowicy. Odczucia te mijają jednak w przeciągu maksymalnie 3 dni. Sierść odrasta w ciągu kilku tygodni ( zależnie od miejsca iniekcji i rodzaju sierści).
    Na ogół poprawa widoczna jest już po pierwszym, drugim podaniu.

lek. wet. Ava Sawaszkiewicz



Dowiedz się wiecej